^Powrót na górę
Atrakcje latem:
Zwardoń jest doskonałą bazą wypadową, zarówno w Beskid Żywiecki, jak i w Beskid Śląski. Ze Zwardonia wychodzą cztery szlaki turystyczne oraz jeden wewnętrzny łącznik.
-szlak turystyczny czerwony na Wielką Raczę przez Skalankę – 4.45 h, 4.15 h.
-szlak turystyczny niebieski do Koniakowa i na Baranią Górę – 6 h.
-szlak turystyczny czerwony do Soli (2.5 h) przez Rachowiec (1 h).
-szlak turystyczny czarny łącznik do szlaku turystyczny czerwony na Rachowiec (1 h) przechodzący obok Schroniska PTTK w Zwardoniu (15 min.).
Przy dawnym turystycznym przejściu granicznym znajduje się słowacki szlak żółty do przystanku kolejowego w Skalitem-Serafinovie.
Poza wyżej wymienionymi szlakami turystycznymi Zwardoń ma do zaproponowania ścieżki do niezapomnianych spacerów. Aleja Zakochanych, Aleja Westchnień, Duża i Mała Pętla oraz Wężowa Góra, w całości jak i w części stanowią wspaniałe miejsca do spacerów.
Aleja Zakochanych
Rachowiec - Mały Rachowiec - Orawcowa - Gomółka – Skalanka
Duża Pętla
Zwardoń Centrum niebieski szlak - grzbiet - Lastoczka - dolina Słanicy - Miodowiec - Przełęcz Graniczne - czerwony szlak
Mała Pętla
Zwardoń Centrum niebieski szlak - grzbiet - Lastoczka - dolina Słanicy - Bór – Gomółka
Aleja Westchnień
Zwardoń Centrum - czerwony szlak - Mały Rachowiec - Mikowa - Laliki PKP - Camping nad Czerną
Wężowa Góra
Zwardoń Centrum - kościół - skrót na Myto - Pydychów Groń - Jaworniki – Myto
Trasa Spacerowa na Polsko-Słowackim Pograniczu, w miejscowości Zwardoń – Skalite biegnąca od Boru, w kierunku punktu widokowego „Na Gomółce”.
Ścieżki rowerowe na terenie miejscowości Zwardoń
-Zwardoń Myto - Groń - Gomułka - Sól
-Zwardoń Schronisko PTTK - Wieczorek - Mały Rachowiec
-Zwardoń- Misiorka- Miodowiec- Magura- Podścigłów
Zimowe atrakcje:
Zwardoń to prawdziwy raj dla miłośników białego szaleństwa. Na narciarzy czeka tu kilkanaście dobrze wyposażonych wyciągów i tras narciarskich, m.in.:
Zwardoń - Centrum:
-Zwardoń-SKI
Mały Rachowiec -kolej krzesełkowa czteroosobowa ,naśnieżanie, oświetlenie -zwardon-ski.pl,
Duży Rachowiec -orczyk dwuosobowy- www.rachowiec.pl
-Karolinka - talerzyk,
-Orawcowa- talerzyk, oświetlony
W odległości 15 km po stronie Słowacji znajduje się kompleks narciarski Velka Raca składający się z trzech stacji: Dedovka, Magurska,i Laliky . Natomiast w odległości 19 km po stronie Czeskiej znajduje się ośrodek narciarski Ski MOSTY.
NOWOŚĆ
-trasy narciarstwa biegowego :
Zwardoń -Leszczynki o dł. 2,5 km oraz polsko- słowackie o dł. 25 i 50 km (możliwość nauki technik biegania na nartach biegowych).
Narciarstwo biegowe jest znakomitą i niedrogą formą aktywnego wypoczynku.
Ciekawe miejsca do zwiedzania w okolicy Zwardonia i co warto zobaczyć:
Po stronie Polski:
· Milówka to miejscowość turystyczna położona w województwie śląskim, w południowo - zachodniej części Beskidu Żywieckiego, 10 km od Zwardonia, niedaleko Węgierskiej Górki.
-Leśny Gród- Milówka Prusów.
-Stara Chałupa w Milówce - konstrukcji zrębowej z 1739 r., siedziba muzeum regionalnego.
-Cmentarz żydowski w Milówce – powstał ok. 1891 r., ok. 120 zachowanych nagrobków.
· Węgierska Górka miejscowość, położona na zboczach Beskidu Śląskiego i Beskidu. Wchodzi w skład powiatu żywieckiego.
- Schron Wędrowiec -muzeum poświęcone głównie budowlą fortyfikacyjnym z 1939 roku.
· Koniaków to miejscowość w gminie Istebna Tworzy, wraz z Jaworzynką i Istebną, Beskidzką Trójwieś. Leży w Beskidzie Śląskim na południowy zachód od Żywca i na południe od Wisły. - -Izba Pamięci Marii Gwarek Muzeum koronki Koniaków Szańce 550 -Chata na Szańcach Galeria Scena Sztuki i Kultury Regionalnej Tadeusza Ruckiego Koniaków Szańce 662
· Istebna – wieś gminna w powiecie cieszyńskim w województwie śląskim. Wieś leży w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego.
- Kurna chałupa Kawuloków (w gwarze: kurlawo chałpa) – Jest to najbardziej popularna izba regionalna na Śląsku Cieszyńskim, znajdująca się w chałupie góralskiej z XIX w.
- Izba pamięci Jerzego Kukuczki na Wilczem pod Młodą Górą. - Przełęcz Kubalonka – Znajdująca się 761 m n.p.m.
-Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince.
· Żar (761 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego), znajdujący się nad Jeziorem Międzybrodzkim.
-Góra Żar oraz Elektrownia Porąbka Żar-elektrownia szczytowo-pompowa na górze Żar, jedyny w Polsce obiekt tego typu, unikalny na skalę światową.
· Żywiec – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, położone w Kotlinie Żywieckiej, u zbiegu rzek Soły i Koszarawy nad Jeziorem Żywieckim, na wysokości 345–350 m n.p.m.
- konkatedra Narodzenia NMP – powstała w połowie XV wieku, wskutek licznych przebudów mieszana stylowo (dominuje gotyk i renesans).
-Stary Zamek – wzniesiony przez Komorowskich w latach 1485-1500, kilkukrotnie przebudowywany, obecny neogotycki wygląd efektem przebudowy przez Habsburgów w latach 1850-1870, siedziba Muzeum Miejskiego.
- Nowy Zamek – neoklasycystyczny pałac Habsburgów z lat 1893-1895, rozbudowany w latach 1906-1910. - Park Zamkowy – założony przez Wielopolskich w końcu XVII w., przekomponowany w stylu angielskim przez Habsburgów na przełomie XIX i XX w.
- Domek Chiński – dwukondygnacyjna XVIII-wieczna altana na parkowej wyspie.
-Browar Żywiec- Muzeum Browaru.
· Laliki – wieś położona na w terenie górskim na pograniczu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego, na wysokości 570-800 m n.p.m. przy drodze krajowej nr 69 Bielsko-Biała – Zwardoń. -Kościół NMP Nieustającej Pomocy – drewniany z 1947 r., wnętrze wykonane przez miejscowych artystów ludowych w Lalikach.
Po stronie Słowacji:
-Termal Park Besenowa- Aquapark położony w miasteczku Basenova oraz kompleks rekreacyjny, oferujący (niestety po wysokich cenach) wiele atrakcji, w tym: 11 basenów, wellness i spa, baseny termalne, saunę, zjeżdżalnie, sztuczną rzekę, park wodny dla dzieci i młodzieży.
-Oravsky hrad -zamek usytuowany na szczycie wzniesienia, w pobliżu rzeki Orava. Zbudowany w XIII wieku, a następnie przebudowany w stylu neogotyckim. Został spalony w 1800 roku, a do prac rekonstrukcyjnych przystąpiono po II Wojnie Światowej.
-Narodny park Mala Fatra- Park Narodowy na Słowacji o powierzchni 22630 ha. Park oferuje ponad 400 km szlaków turystycznych. Wędrówkę można rozpocząć od Vrátnej, Štefanovej lub Terchová, według wielu legend uważanej za miejsce urodzenia słynnego bohatera Janosika.